Skip to content Skip to footer

NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI

Tam olgunlaşmadan toplanan zeytinlerin (erken hasat) soğuk sıkım yöntemleri ile sıkılmasından elde edilen bu yağın asitlik oranı 1’den daha düşüktür. Kusursuz olarak da nitelendirilen bu yağlarda zeytin meyvasındaki tat, koku ve vitaminler kaybolmadan bulunmaktadırlar. Bu tür zeytinyağını yemek pişirmekten çok çiğ olarak tüketmek daha uygundur. Balıklarda, salatalarda, haşlanmış sebzelerde ve meze çeşitlerinde doğrudan kullanılabilir.

NATÜREL BİRİNCİ ZEYTİNYAĞI

Farklı nedenlerle asit oranı sızma zeytinyağına oranla yüksek olan bu yağlar hafif kusurlu, natürel ya da sadece virgin olarak adlandırılır. Asit oranı yüzde 1 ile 2 arasında yer alır. Sızmaya oranla biraz daha yoğun bir tat içeren bu yağlar katıksız yağ olarak da bilinir.

RAFİNE ZEYTİNYAĞI

Yüksek asit, kötü tat ya da kokuya sahip zeytinyağlarının doğal yapısını bozmadan yağdan ayrıştırılarak (rafine edilerek) yenilebilir hale getirilmiş yağlara rafine zeytinyağı denir. Rafinasyon işlemleri, yağ asitlerinin ayrıştırılması (nötralizasyon), renginin açılması (ağartma), tat ve kokusunun ayrıştırılmasına (deodorizasyon) gibi aşamalardan oluşur. Asitsiz, kokusuz ve renksiz bu yağlara iyi kalite yağ karıştırılarak tekrar zeytinyağı özelliği kazandırılır. Hafif (light) yemeklik olarak adlandırılan bu yağlar Türkiye’de pek tercih edilmez, ancak ABD, Rusya gibi zeytinyağını yeni öğrenen ülkelerde oldukça çok tüketilir.

RİVİERA ZEYTİNYAĞI

Rafine edilmiş zeytinyağı ile natürel zeytinyağının karıştırılması ile üretilir. Bu yağlar gendelde yemeklik zeytinyağı olarak da bilinir. % 10-20 Natürel ve % 80-90 rafine zetinyağı karıştırılarak elde edilen bu yağların asitlik oranın azami 1,5 değerinde olmalıdır.

Ecolive Çiftliği’nin Verimliliğinin Arttırılması 2020/415-794 projesi, Kırsal Kalkınma IV Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte ve Ecolive tarafından yürütülmektedir. Bu websitesi, Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle güncellenmiştir. İçeriği yalnızca Ecolive’ın sorumluluğu altında olup Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtıyor olarak kabul edilemez.

Designed & Powered by Medialife and Ata Bilişim